Trójstronne Forum Młodzieżowe zakończone!

W dniach 30 września – 4 października br.  na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się Trójstronne Forum Młodzieżowe. Organizatorami byli Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Absolwentów Niemiecko-Rosyjskiego Parlamentu Młodzieży i Rosyjsko-Polski Parlament Młodzieży. Wydarzenie objęli patronatem m.in. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski i JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Marcin Pałys, prof. UW.

_MG_0232Tematem Forum była przyszłość stosunków pomiędzy trzema państwami: Niemcami, Polską i Rosją. Odzwierciedla to hasło przewodnie przedsięwzięcia: „Na drodze do wspólnej przyszłości?”. Organizatorzy zaprosili 30 młodych osób, pochodzących z Niemiec, Polski i Rosji, które przez cały tydzień dyskutowali na temat wspólnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Ceremonię otwarcia, która odbyła się 30 września w Sali Balowej w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, swoim przybyciem uświetnili Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy, prof. dr hab. Alojzy Nowak, Przewodnicząca Zarządu Samorządu Studentów UW, Karolina Pietkiewicz i Dyrektor Departamentu Polityki Ambasady Republiki Federalnej Niemiec, Hans-Peter Hinrichsen.

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w starannie przygotowanych warsztatach, dotyczących między innymi roli bolesnej wspólnej przeszłości w obecnych relacjach trójstronnych. Organizatorzy zaplanowali także wizyty w instytucjach państwowych i kulturalnych oraz spotkania z naocznymi świadkami II Wojny Światowej.  Odbyły się również dwa panele dyskusyjne, w których licznie uczestniczyli studenci Uniwersytetu Warszawskiego.

_IGP7110Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się prof. dr hab. Aleksander Wirpsza, znany reżyser Konrad Szołajski oraz Wolfgang Templin, prezes Fundacji Heinricha Bölla w Warszawie. Ranga prelegentów zapewniła Forum miejsce pośród najbardziej prestiżowych wydarzeń w środowisku studenckim. Zdobyło ono także zainteresowanie ze strony mediów studenckich, takich jak Gazeta Sedno czy Uniwerek.TV, a także ogólnopolskich, w tym TVP Polonia.

„Uważam, że jest to niesamowita inicjatywa, która zgromadziła młodych działaczy z trzech państw, które maja wiele problemów we wzajemnych relacjach. Konferencja pokazała, że problemy polityczne nie przekładają się na kontakty międzyludzkie i nie stanowią bariery do wzajemnej współpracy pomiędzy młodymi ludźmi” – powiedział Adam Gajek, jeden z polskich uczestników projektu.

W zgodnej opinii uczestników i ekspertów, Trójstronne Forum Młodzieżowe okazało się sukcesem. Także władze Uniwersytetu Warszawskiego pozytywnie oceniły przebieg Forum i wyraziły swoje uznanie dla organizatorów projektu. Wydarzenie to jest pierwszym z cyklu spotkań, które jeszcze dwa razy zgromadzą młodych ludzi z Niemiec, Polski i Rosji – kolejne edycje odbędą się w Rosji i Niemczech.