Podsumowanie pierwszej tury rozmów PSRP z resortem szkolnictwa wyższego w sprawie odpłatności za drugi kierunek studiów.

Logo MNiSW11 czerwca 2014 roku w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się spotkanie przedstawicieli Parlamentu Studentów RP z podsekretarz stanu prof. Darią Lipińską-Nałęcz. Z ramienia PSRP w spotkaniu wzięli udział: Piotr Müller – Przewodniczący PSRP oraz Mateusz Mrozek i Piotr Pokorny – członkowie Rady Wykonawczej. Rozmowy dotyczyły wypracowania propozycji zmian w zakresie odpłatności za drugi kierunek studiów. Wynikają one z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 czerwca 2014 roku, który uznał przepisy o odpłatności za drugi kierunek studiów oraz nadliczbowe punkty ECTS na pierwszym kierunku studiów za niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać dopiero po 30 września 2015 roku.

Parlament Studentów RP przedstawił stanowisko, że niekonstytucyjne przepisy należy niezwłocznie usunąć oraz przywrócić stan prawny, który zagwarantuje możliwość realizacji konstytucyjnej zasady bezpłatności nauki. Jednocześnie przepisy przejściowe powinny zwolnić z odpłatności za drugi kierunek studentów, którzy rozpoczęli studia na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.

Rozumiejąc możliwość nadużyć, Parlament Studentów RP zaproponował rozwiązanie, które ograniczałyby patologie w zakresie bezcelowego podejmowania wielu kierunków studiów równocześnie.  PSRP wskazał, że możliwym jest wprowadzenie do ustawy regulacji zakazującej równoczesnego studiowania więcej niż dwóch kierunków w trybie bezpłatnych studiów stacjonarnych.

Takie regulacje byłyby realnym sposobem na walkę z patologiami, ale jednocześnie gwarantowałoby realizację konstytucyjnej gwarancji bezpłatności studiów.

Minister Daria Lipińska-Nałęcz wyraziła wstępną aprobatę dla propozycji PSRP. Jednocześnie wyraźnie podkreśliła, że przygotowywane regulacje zagwarantują zniesienie odpłatności dla studentów, którzy rozpoczęli studia w czasie obowiązywania niekonstytucyjnych przepisów, o co zabiegał Parlament.

Jednocześnie poczynione uzgodnienia pomiędzy PSRP i MNiSW gwarantują, że z ustawy wykreślone będą opłaty za nadliczbowe punkty ECTS na pierwszym kierunku studiów. Jest to bardzo ważne ustalenie dotyczące w szczególności studiów interdyscyplinarnych i międzyobszarowych.

– Liczymy, że ostateczny projekt przepisów zostanie przedstawiony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w najbliższych dniach. Mamy nadzieję, że wstępne ustalenia będą miały przełożenie na faktyczne regulacje prawne – stwierdził po zakończeniu spotkania Piotr Müller – Przewodniczący PSRP.

Ponadto podczas spotkania poruszono również kwestię nieuprawnionych opłat, które pobierane są przez uczelnie wyższe. W szczególności zwrócono uwagę na omijanie przepisów dotyczących opłat zakazanych wynikających z art. 99a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz opłat za obowiązkowe zajęcia, które odbywają się podczas zorganizowanych wyjazdów – np. podczas obozów sportowych, objazdów, wykopalisk archeologicznych, itd.