Przepisy odnoszące się do egzaminu komisyjnego

Każdy regulamin studiów musi zawierać odpowiednie postanowienia dotyczące egzaminu komisyjnego. Niestety nie wszystkie uczelnie traktują tę możliwość jako doskonały sposób faktycznego i obiektywnego sprawdzenia wiedzy studenta, który zgodnie ze swoim sumieniem (i oczywistym prawem) nie zgadza się z uzyskaną oceną lub też ma usprawiedliwione zastrzeżenia, co do warunków zaliczenia czy egzaminu. Bardzo wiele uczelni określa warunki przeprowadzania egzaminu komisyjnego, jego formy bądź też składu komisji, w sposób daleki od już nawet nie doskonałości, a podstawowych uprawnień studenta. Dotyczy to również obecności obserwatora z ramienia samorządu studenckiego, który zawsze powinien mieć prawo strzec prawidłowości toku egzaminu komisyjnego. Tym samym przedstawiamy Wam propozycję regulacji uwzględniających wszelkie warunki, którym powinien odpowiadać właściwie zorganizowany proces przeprowadzenia egzaminu komisyjnego.

Wzorcowe postanowienia można pobrać tutaj.

 
—————————————————————————————————————————————–

Wzór

 
Zasady ogólne
§1

  1. Na wniosek studenta zgłaszającego zastrzeżenia co do bezstronności nauczyciela akademickiego przy wystawianiu oceny z egzaminu/zaliczenia dziekan może zarządzić przeprowadzenie egzaminu/zaliczenia komisyjnego w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia wyników egzaminu/zaliczenia.
  2. Na wniosek studenta zgłaszającego zastrzeżenia co do sposobu przeprowadzenia, formy lub przebiegu egzaminu/zaliczenia dziekan może zarządzić przeprowadzenie egzaminu/zaliczenia komisyjnego w ciągu siedmiu dni od daty egzaminu/zaliczenia.
  3. Z wnioskiem o zarządzenie komisyjnego egzaminu/zaliczenia może również wystąpić
    w uzasadnionych wypadkach dziekan z własnej inicjatywy, nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia z określonego przedmiotu lub odpowiedni organ samorządu studenckiego.

Skład Komisji
 §2

  1. Komisyjny egzamin/zaliczenie odbywa się przed komisją, w której skład wchodzą:
  • dziekan jako przewodniczący lub osoba przez niego wyznaczona na przewodniczącego spośród nauczycieli akademickich;
  • co najmniej jeden specjalista z zakresu objętego egzaminem lub zaliczeniem albo specjalista z  przedmiotu pokrewnego;
  • opiekun roku.
  1. Uczestnikiem egzaminu/zaliczenia komisyjnego, w charakterze obserwatora, może być nauczyciel akademicki, który wystawił ocenę weryfikowaną w trybie komisyjnym.
  2. Uczestnikiem egzaminu/zaliczenia komisyjnego, w charakterze obserwatora, może być nauczyciel akademicki, wskazany przez studenta.
  3. Dziekan powiadamia o terminie egzaminu/zaliczenia komisyjnego odpowiedni organ samorządu studenckiego, który może wydelegować w charakterze obserwatora swojego przedstawiciela. Przedstawiciel samorządu uczestniczy w egzaminie/zaliczeniu komisyjnym, chyba że student zdający egzamin/uzyskujący zaliczenie wyrazi sprzeciw.

Ocena z egzaminu/zaliczenia komisyjnego
 §3

  1. Ocena uzyskana w wyniku egzaminu/zaliczenia komisyjnego zastępuje ocenę kwestionowaną.
  2. Ustalona komisyjnie ocena z zaliczenia/egzaminu jest ostateczna.