Praca skróci studia

Są już uczelnie, które wiedzę zdobytą poza ich murami zaliczą na poczet studiów.

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni czy Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu już od nadchodzącego roku akademickiego zaczną uznawać doświadczenie zawodowe i wiedzę zdobytą poza formalnym systemem kształcenia. Pozostałe się przygotowują. Część, np. Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej w Warszawie, wprowadzą taką możliwość w trakcie roku akademickiego.

– To nowość. Dotychczas uznawano tylko oceny z innych kierunków lub uczelni – mówi Magdalena Kozak-Siemińska, rzecznik UMCS w Lublinie.

OPINIA dla “Rz”

Piotr
Müller – przewodniczący Parlamentu 
Studentów RP
Zanim skusimy się na ofertę uczelni, która uznaje efekty nauki zdobyte poza formalnym systemem edukacji, trzeba sprawdzić, czy ma prawo to robić. Powinna mieć pozytywną ocenę programową Polskiej Komisji Akredytacyjnej na określonym kierunku i poziomie kształcenia lub mieć uprawnienia do nadawania stopnia doktora. 
Trzeba też sprawdzić, czy uczelnia opracowała zasady uznawania efektów kształcenia. 
Należy też pamiętać, że szkoła może zaliczyć na poczet studiów doświadczenie tylko 20 proc. studentów. Ktoś może legitymować się lepszymi kwalifikacjami, ale wtedy nie będzie mógł skrócić nauki.
[ct_button id=”button_52″ size=”small” solid=”0″ link=”http://prawo.rp.pl/artykul/757645,1134856-Uczelnia-zaliczy-zdobyta-wiedze-na-poczet-studiow.html?5″ icon=”” arrow=”1″ color=”#” css_animation=”” animation_delay=””]Więcej w “Rzeczpospolitej”[/ct_button]