Dodatkowe punkty ECTS dla studentów

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, wykreślone zostały postanowienia regulujące odpłatność za drugi kierunek studiów oraz przekroczenie limitu punktów ECTS. Jednocześnie łącznie z powyższymi pozytywnymi zmianami  usunięto postanowienie dające studentom pulę 30 punktów ECTS, którą mogli wykorzystać w ramach całej oferty edukacyjnej proponowanej przez uczelnię. Większość z nich, w obliczu braku ustawowego obowiązku uelastycznienia swoich programów studiów poprzez przekazanie studentom dodatkowej puli ECTS, nie zauważyła jak dużej szansy się pozbawiła, nie uwzględniając tego uprawnienia w swoich wewnątrzuczelnianych aktach normatywnych. Chcemy, aby jak największa liczba studentów miała możliwość wykraczania poza ramy wąskich specjalności i czerpania z bogatej oferty uczelnianych wykładów, ćwiczeń czy laboratoriów, w oparciu o większą swobodę w budowaniu ścieżki edukacyjnej.

Tym samym przedstawiamy Wam propozycję regulacji uwzględniających pulę dodatkowych 30 punktów ECTS, które możecie z całą mocą próbować wprowadzić do treści waszych regulaminów studiów.

Wzór do pobrania tutaj.

———————————————————————————————————————————

WZÓR

Zasady ogólne

 §1

  1. Student ma prawo bez wnoszenia opłat do korzystania z zajęć ponadplanowych nie wynikających z programu kształcenia na określonym poziomie studiów, za które może uzyskać dodatkowo nie więcej niż 30 punktów ECTS.
  2. Szczegółowy limit zajęć niewymaganych do zaliczenia studiów ustalany jest przez radę wydziału.
  3. Dodatkowy limit punktów dla studentów indywidualnych studiów międzyobszarowych nie może przekroczyć 90 punktów ECTS.
  4. Dodatkowy limit punktów może być wykorzystany na bezpłatne korzystanie z wszelkich zajęć dydaktycznych przewidzianych w ramach oferty edukacyjnej uczelni.

§2

Szczegółowe zasady studiowania, określone w postanowieniach Regulaminu, obejmują wyznaczanie limitu zajęć ponadplanowych, za które nie pobiera się opłat.

Zaliczanie przedmiotów

 §3

Student, w terminie ogłoszonym przez Dziekana ma prawo zadeklarować przedmiot jako ponadplanowy, realizowany w ramach przysługującego studentowi limitu w ramach kierunku.

Limit zajęć ponadplanowych

 §4

  1. Student ma prawo zarejestrować się na dowolną liczbę zajęć ponadplanowych, których łączna wartość wyrażona w punktach ECTS nie przekracza przyznanego limitu.
  2. Zapisy na zajęcia ponadplanowe uwzględnia się tylko jeżeli zezwala na to limit miejsc na danych zajęciach.

Rezygnacja z zajęć ponadplanowych

 §5

  1. Student ma prawo do rezygnacji z zaliczania przedmiotu ponadplanowego ,nie później jednak niż na miesiąc przed rozpoczęciem sesji zaliczeniowo – egzaminacyjnej.
  2. Na studiach pierwszego stopnia oraz na studiach drugiego stopnia, prawo o którym mowa w ust. 1 może być wykorzystane jednokrotnie. Studentowi jednolitych studiów magisterskich prawo to przysługuje dwukrotnie.

Średnia ocen

 §6

Na wniosek studenta przy obliczaniu średniej ocen w danym roku lub średniej ocen z całego okresu studiów mogą zostać uwzględnione oceny z zaliczonych przez studenta przedmiotów ponadplanowych, realizowanych w ramach przyznanego limitu.