Praca dyplomowa

Drodzy Samorządowcy!

Ostatnim krokiem na drodze do ukończenia studiów jest oczywiście, w większości przypadków, złożenie egzaminu dyplomowego. Pamiętajmy, że każdy regulamin studiów musi zawierać odpowiednie postanowienia dotyczące zakresu i warunków prowadzenia egzaminów dyplomowych a także warunków dopuszczenia do egzaminu dyplomowego i tryb jego składania. Są to zagadnienia bardzo istotne ale również skomplikowane, niejednokrotnie zależne od zwyczajów panujących na danej uczelni. Mimo to jesteśmy przekonani, że zaprezentowane przez nas propozycje mogą być niezwykle istotnym bodźcem do rozpoczęcia dyskusji na temat kształtu egzaminu dyplomowego a także świetnym rozwiązaniem gotowym do właściwej implementacji.

 
 

Postanowienia ogólne

  • 1
  1. Zakres i formę egzaminu dyplomowego ustala rada podstawowej jednostki organizacyjnej
    w porozumieniu z właściwym samorządem studenckim i podaje do wiadomości studentom na rok przed planowanym terminem ukończenia studiów.
  2. Formę w jakiej jest składana praca dyplomowa ustala rada podstawowej jednostki organizacyjnej w porozumieniu z właściwym samorządem studenckim i podaje do wiadomości studentom na rok przed planowanym terminem ukończenia studiów.
  3. Dopuszcza się wspólne przygotowanie pracy dyplomowej przez studentów, pod warunkiem precyzyjnego określenia wkładu każdego ze współautorów oraz wyodrębnienia części przygotowywanych samodzielnie przez poszczególnych studentów. Zasady w tym zakresie określa rada podstawowej jednostki organizacyjnej.
  4. Praca dyplomowa podlega sprawdzeniu programem antyplagiatowym współpracującym z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych.

Definicja pracy dyplomowej

  • 2
  1. Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem określonego zagadnienia naukowego lub artystycznego lub dokonaniem artystycznym prezentującym ogólną wiedzę i umiejętności studenta związane z danym kierunkiem studiów, poziomem i profilem kształcenia i umiejętności samodzielnego analizowania i wnioskowania.
  2. Pracę dyplomową może stanowić w szczególności praca pisemna, opublikowany artykuł, praca projektowa, w tym projekt i wykonanie programu lub systemu komputerowego oraz praca konstrukcyjna, technologiczna lub artystyczna. Szczegółowe zasady procesu dyplomowania ustala właściwa jednostka organizacyjna.


Promotor

  • 3
  1. Pracę licencjacką/inżynierską, student wykonuje pod kierunkiem nauczyciela akademickiego
    z tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego i doktora. Kierowanie powstawaniem prac licencjackich/inżynierskich poza seminariami licencjackimi powierza się nauczycielom akademickim mającym co najmniej stopień naukowy doktora.
  2. Pracę magisterską, student wykonuje pod kierunkiem nauczyciela akademickiego z tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego. Kierowanie powstawaniem prac magisterskich poza seminariami magisterskimi powierza się nauczycielom akademickim mającym co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego.
  3. W wyjątkowych przypadkach rada wydziału może upoważnić do kierowania pracą magisterską nauczyciela akademickiego ze stopniem naukowym doktora. Zasada ta stosuje się też do kierowania pracą magisterską, powstającą poza seminarium magisterskim
  4. W wyjątkowych przypadkach rada wydziału może upoważnić do kierowania pracą licencjacką/inżynierską lub magisterską specjalistę spoza uczelni co najmniej ze stopniem naukowym doktora.
  5. Na wniosek studenta, kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej może dokonać zmiany kierującego pracą dyplomową.

Dopuszczenie do egzaminu dyplomowego

  • 4
  1. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
  • uzyskanie zaliczeń wszystkich przedmiotów i praktyk objętych programem studiów,
  • uzyskanie pozytywnej oceny pracy dyplomowej.
  1. złożenie wszystkich wymaganych dokumentów w sekretariacie jednostki

Ocena pracy dyplomowej

  • 5
  1. Oceny pracy dyplomowej dokonuje jej opiekun oraz recenzent wyznaczony przez dziekana.
  2. W przypadku rozbieżności w ocenie pracy dyplomowej o dopuszczeniu do egzaminu dyplomowego decyduje dziekan, który zasięga opinii drugiego recenzenta. Jeśli drugi recenzent ocenił pracę negatywnie, nie może ona być podstawą ukończenia studiów

Pobierz wzór regulaminu w pliku PDF.