PSRP w obronie praw studentów #protestPCz

Już w czerwcu zeszłego roku studenci Politechniki Częstochowskiej zgłaszali do Parlamentu Studentów RP listę nieprawidłowości rażąco godzących w prawa studentów, będących szczytem patologii w szkolnictwie wyższym. Wielokrotnie podejmowaliśmy interwencje na uczelni. Na samej Politechnice Częstochowskiej przedstawiciele PSRP byli obecni trzykrotnie. Dwa tygodnie temu złożony został przez Przewodniczącego PSRP wniosek o kontrolę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Wśród skandalicznych sytuacji na Politechnice Częstochowskiej wymienić można utrudnianie procesu wyborpsrp (61)czego (brak obwieszczeń, organizowanie wyborów, gdy studenci są na obowiązkowym wyjeździe kursowym), zmuszanie studentów do wnoszenia opłat za uczestnictwo w Juwenaliach finansowanych ze środków publicznych, próby zastraszania studentów, obsadzanie stanowisk w samorządzie osobami, które wcześniej otrzymały wyrok za nielegalne sprzedawanie alkoholu na Juwenaliach. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że wiele sytuacji na Politechnice Częstochowskiej nie było odosobnionymi przypadkami – jak choćby udokumentowane oszustwa przy fałszowaniu legitymacji studenckich.
Zatrzymanie dziewcząt, które dysponowały kilkoma legitymacjami studenckimi całkowicie dyskredytuje demokratyczny charakter wyborów na Politechnice Częstochowskiej.– mówi przewodniczący PSRP, Mateusz Mrozek.
W dniu dzisiejszym w rozmowie z Rektor Politechniki Częstochowskiej zwróciłem się o pilne przesłanie pełnej dokumentacji związanej procedurą wyborczą w ramach kolegium elektorów. Transparentność działań uczelni w tym zakresie jest dla nas bardzo ważna – mówi Piotr Müller, doradca Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina.
Ponadto Ministerstwo analizuje skargi w pozostałych obszarach działalności władz Politechniki Częstochowskiej, między innymi tę złożoną przez PSRP. W najbliższym czasie zostaną podjęte decyzje o przeprowadzeniu kontroli.
Hubert Pietrzak, przewodniczący ESN, a teraz przewodniczący Studenckiego Komitetu Protestacyjnego podczas prób interwencji u władz PSRP i w ministerstwie został oskarżony za rzekome pomówienia uczelni i działanie na jej szkodę. Wniosek został umorzony.
Między studentami a prorektorem nie ma żadnego dialogu. Próbujemy rozmawiać od dwóch lat, całkowicie bezskutecznie. -Nie ma co się dziwić, że studenci sami wzięli sprawy w swoje ręce.  – mówi Pietrzak. – Potrzebujemy zmiany, demokratyzacji, legalnych wyborów. Teraz nie mamy na nic wpływu. Nasze protesty to jest ostateczna droga – władze uczelni nie rozumieją, że to oni powinni być dla studentów, a nie my dla nich. Dopiero teraz, kiedy stajemy do walki o nasze prawa, zaczynają się z nami liczyć.
Parlament Studentów RP prowadzi wyżej wymienioną sprawę od samego początku, w związku z tym jego przedstawiciele będą ze studentami również w środę, by wesprzeć ich na nadzwyczajnym posiedzeniu senatu Politechniki Częstochowskiej.
Cieszymy się, że obecnie inne  organizacje studenckie, jak choćby NZS czy ESN, dołączają się do naszych działań. Wierzymy, że jesteśmy w stanie wyplenić patologie z uczelni i zagwarantować studentom przestrzeganie ich elementarnych praw. – komentuje Mateusz Mrozek, przewodniczący PSRP.