Ogólnopolski Konkurs Kół Naukowych KoKoN

Ogólnopolski Konkurs Kół Naukowych (KoKoN) wyłonił najbardziej innowacyjne projekty w Polsce! Bolid? Łódź podwodna? To nie marzenia, ale realne efekty prac studentów z uczelni z różnych stron Polski, jak Kraków, Gdańsk, Łódź czy Wrocław!
KoKoN jest to konkurs skierowany do studentów polskich uczelni technicznych, który ma za zadanie popularyzację działań Kół Naukowych. Organizatorem jest Forum Uczelni Technicznych (FUT), które zrzesza 28 uczelni z całej Polski. W tym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu.
Wojtek Ruszkiewicz, koordynator Konkursu KoKoN:
„Co było dla nas największym wyzwaniem? Zostało zgłoszone mnóstwo rewelacyjnych projektów i wybór najlepszego był niesamowicie trudny dla Kapituły Konkursowej. Zakładaliśmy, że będzie dużo zgłoszeń na wysokim poziomie, ale rzeczywistość zdecydowanie przerosła nasze oczekiwania.”
 
Decyzja, który projekt zasługuje na zwycięstwo, przysługiwała Kapitule Konkursowej, w skład której wchodzili reprezentanci polskich uczelni technicznych. Wyjątkiem była kategorie publiczności, gdzie głosowali internauci.
 
Laureaci pierwszej edycji konkursu kokon:

Zwycięzca w kategorii Architektura i Budownictwo:
Fabrykacja w projektowaniu architektonicznym z użyciem sześcioosiowych przemysłowych ramion robotycznych,
autorstwa Koła Naukowego Imago z Politechniki Krakowskiej.
Celem projektu jest realizacja pawilonu zbudowanego z elementów wycinanych przy pomocy robota ze spienionego polistyrenu w technice hot-wire. We współpracy z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej oraz zewnętrznymi firmami, grupa studentów Architektury poznaje zasady i możliwości pracy, jakie daje użycie maszyn na co dzień wykorzystywanych w przemyśle. Wnioski z tych doświadczeń służą jako wytyczne do przygotowywanego projektu architektonicznego.

Zwycięzca w kategorii IT:
Symulacja lotu samolotu wyścigowego, 
autorstwa Koła Naukowego Fizyków Nabla, z Politechniki Wrocławskiej.
Projekt ma na celu wyznaczenie trasy najszybszego przelotu przez zadany tor w wyścigach samolotowych Red Bull Air Race. Na projekt składają się dwa zagadnienia. Po pierwsze jest to przygotowanie trasy wyścigowej w symulatorze lotniczym, co ma na celu umożliwienie pilotowi trening oraz zebranie danych będących bazą do dalszej pracy. Drugą częścią projektu jest opracowanie programu, który na podstawie zebranych danych będzie proponował trasę bardziej optymalną oraz testował ją w symulatorze lotów.

Zwycięzca w kategorii Mechanika:
Regatowa łódź podwodna napędzana mechanicznie NAUTILUS,
autorstwa Koła Naukowego CAD/CAE Studentów PG PIKSEL z Politechniki Gdańskiej.
Przedmiotem projektu jest pierwsza w Polsce łódź podwodna napędzana siłą mięśni ludzkich, przeznaczona do startu w regatach International Submarine Races. Priorytetem jest osiągnięcie jak największej prędkości, co sprowadza się do problemu maksymalizacji sprawności napędu oraz minimalizacji oporu przy osiągnięciu pożądanej zwrotności. Projekt jest w fazie budowy wirtualnego prototypu oraz symulacji CFD, w środowisku systemu Siemens NX. W ramach projektu przeanalizowano istniejące rozwiązania i opracowane własne, wyraźnie lepsze od istniejących.

Zwycięzca w kategorii Technologie materiałowe, chemia i biotechnologia:
Budowa biodrukarki 3D – druk implantów z materiałów biologicznych,
autorstwa SKN BioMed-Spec z Politechniki Łódzkiej
Projekt ma na celu budowę biodrukarki 3D, dzięki której będzie możliwe drukowanie materiałami biologicznymi, takimi jak na przykład hydrożele czy też żywe komórki ssacze. Konstrukcja tego urządzenia będzie oparta na budowie tradycyjnej drukarki 3D. Poza dopracowaniem aspektów konstrukcyjnych biodrukarki, przedmiotem prac w ramach niniejszego projektu będzie również opracowanie mechanizmu druku wyżej wymienionymi materiałami, ponieważ nie może on doprowadzać do niszczenia ich struktury.

Zwycięzca w kategorii Elektryka, automatyka i elektronika:
Gra kulka w labiryncie sterowana myślami,
autorstwa Studenckiego Koła Automatyków SKALP z Politechniki Gdańskiej.
Wykonany projekt stanowi innowacyjną odsłonę klasycznej zabawki, która zakłada sterowanie przemieszczeniem kulki w labiryncie za pomocą myśli. Do jego ukończenia konieczne było zbudowanie mechanizmu zastępującego konwencjonalny sposób operowania grą za pomocą siły mięśni na sterowany elektronicznie manipulator. W tym celu zaadaptowano osprzęt od sterowanej numerycznie tokarki, co pozwoliło na użycie planszy z labiryntem o sporych rozmiarach. Kontrolę na podstawie myśli użytkownika umożliwiło wykorzystanie opaski Emotiv EPOC wraz z dedykowanym oprogramowaniem na komputer.

Zwycięzca Nagrody Publiczności to:
Projekt Budowa bolidu wyścigowego,
autorstwa PWr Racing Team z Politechniki Wrocławskiej
PWr Racing Team pojektuje i buduje nowy samochód, co roku udoskonalając poszczególne elementy. Do tej pory w ich garażu powstało już sześć modeli. Historia zespołu sięga 2009r., kiedy to pojawili się na torze Silverstone z wirtualnym projektem RT-09. Rok później zaprezentowali pierwszy zbudowany przez nich bolid RT-01. Kolejne lata zdobywania doświadczenia pozwoliły im na ukończenie po raz pierwszy wyścigu Endurance w sezonie 2013.

Powyższe projekty pokazują, że studenci uczelni technicznych nie tylko są ambitni, ale też posiadają wybitne umiejętności z różnych dziedzin. Pozwalają im one na realizację nawet najśmielszych pomysłów. 
Karol Fill, Przewodniczący FUT , podsumowując pierwszą edycję konkursu KoKoN:
“Niezmiernie cieszy tak aktywny udział środowiska – około pół setki zgłoszeń oraz około 6000 osób głosujących na projekty pokazuje, że tego typu inicjatywy maja nie tylko sens, ale także ogromny potencjał. A to dopiero pierwsza edycja konkursu.”
 
Uczestnicy konkursu KoKoN pokazali, że wiedza techniczna przejawia się nie tylko w rozwiązywaniu skomplikowanych egzaminów, ale przede wszystkim w implementowaniu jej w praktyczne projekty. Autorzy najlepszych studenckich projektów z całej Polski spotkali się na gali wręczenia nagród podczas Zjazdu Forum Uczelni Technicznych w Zielonej Górze.