Wicepremier Gowin: „Partnerstwo studentów w zarządzaniu w szkolnictwie wyższym stało się europejskim standardem”

Partnerstwo studentów w zarządzaniu w szkolnictwie wyższym stało się europejskim standardem powiedział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin, otwierając 71. Zjazd Europejskiej Unii Studentów w Gdańsku. Głównym tematem spotkania z Wicepremierem była kwestia aktywnej roli studentów w decydowaniu o przyszłości szkolnictwa wyższego.

Europejska Unia Studentów osiągnęła na początku obecnego stulecia niewątpliwy sukces. Przekonała decydentów z krajów biorących udział w Procesie Bolońskim, że studenci powinni być równym partnerem w dyskusjach na temat szkolnictwa wyższego. Już podczas konferencji ministerialnej w Pradze w 2001 r. przesądzono, że głos studentów jako kompetentnych, aktywnych i konstruktywnych partnerów jest niezwykle potrzebny w tworzeniu i kształtowaniu Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Partnerstwo studentów w zarządzaniu w szkolnictwie wyższym stało się europejskim standardem – podkreślił Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Polska jest krajem przyjaznym do studiowania, wysoko ocenianym przez przybywających studentów z za granicy. Choć ich liczba stale rośnie, to nie jesteśmy usatysfakcjonowani poziomem umiędzynarodowienia w naszym kraju. Potrzebne są dalsze działania – stwierdził Jarosław Gowin.

W swoim przemówieniu Wicepremier zaznaczył, że należy znieść ograniczenia dla mobilności w postaci eliminacji biurokracji dla formy studiów wspólnych, zadbać o proces kształcenia oraz zapewnić bardziej atrakcyjną ofertę kierunków w językach obcych. Ważnym aspektem jest udział zagranicznej kadry dydaktycznej w kształceniu, szkolenie przedstawicieli uczelnianej administracji, a także zmniejszenie barier finansowych w podejmowaniu przez młodych Polaków studiów za granicą.

Lea Meister, prezydent Europejskiej Unii Studentów, przypomniała, że jest jeszcze wiele do zrobienia, by głos studentów był dostrzegany, a organizacje studenckie traktowane jak równy partner w rozmowach o szkolnictwie wyższym we wszystkich krajach Starego Kontynentu. Ważnym etapem dla osiągnięcia tego celu jest udział krajowych reprezentantów studentów na poziomie ogólnoeuropejskim.

Inauguracja obrad Europejskiej Unii Studentów była okazją do debaty nad programem Erasmus+. Z okazji trzydziestolecia istnienia programu podjęliśmy dyskusję nad tym, czy przyczynił się on do zwiększenia mobilności studentów i pracowników naukowo-dydaktycznych, podwyższenia poziomu jakości kształcenia oraz poszerzenia integracji europejskiej – mówi Ariel Wojciechowski, Przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Główne obrady 71. Board Meetingu Europejskiej Unii Studentów rozpoczną się w czwartek, kiedy to delegaci wypracują wspólne stanowisko w sprawie rosnącego ekstremizmu wśród studentów w Europie. Kolejnym punktem prac będzie przyjęcie opinii wobec inicjatywy Komisji Europejskiej w zakresie wspomagania kompetencji młodych obywateli, czyli agendy umiejętności (eng. Skills Agenda). Zjazd określi strategię członkostwa w organizacji i rozpatrzy przyjęcie w poczet swoich członków unii studenckiej z Białorusi.

Organizatorem wydarzenia jest Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, któremu w kwietniu b.r. Komitet Wykonawczy ESU powierzył misję realizacji przedsięwzięcia. Współorganizatorami Board Meetingu są Politechnika Gdańska oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Wsparcia merytorycznego udziela Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Microsoft, Synergic Creative Media oraz Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Parterem studenckim jest Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej.

Europejska Unia Studentów (ESU) jest organizacją parasolową krajowych unii studenckich, zajmującą się reprezentacją edukacyjnych, społecznych, ekonomicznych i kulturalnych interesów studentów z całej Europy. Głos ESU jest słyszalny w takich organizacjach międzynarodowych jak Unia Europejska, Rada Europy czy UNESCO.

board-meeting-esu-2