PSRP na 30. European Student Convention w Brukseli

W dniach 28-30 września w Brukseli odbyła się XXX Europejska Konwencja Studencka (ESC30), organizowana przez Europejską Unię Studentów (ESU). Naszymi przedstawicielami na tym wydarzeniu byli Dawid Knara (członek Rady Wykonawczej, Przewodniczący Komisji Dydaktyki i Jakości Kształcenia PSRP), oraz Mateusz Karpiński (Pełnomocnik ds. Mobilności PSRP).

v4_2015_brukselaW czasie konferencji nasi przedstawiciele mieli okazję wysłuchać i zadawać pytania m.in. Tiborowi Navracsicsowi, europejskiemu komisarzowi ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży. Ponadto, gościem ESC30 była również Martine Reicherts, Dyrektor Generalna Komisji Europejskiej ds. Edukacji i Kultury. Przeprowadziliśmy również spotkanie regionalnej grupy V4Plus Student Alliance, zrzeszającej unie studenckie państw Grupy Wyszehradzkiej i Europy Wschodniej.

Wśród poruszanych tematów znalazły się zagadnienia z zakresu student-centred learning, uczestnicy poznali również metody jasnego i prostego przekazywania wiedzy reprezentantom studentów z zakresu zapewniania jakości kształcenia. Omawiano również podstawowe wypracowane zagadnienia, które zostały przyjęte przez ministrów Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego na konferencji w Erywaniu w maju 2015. Ponadto, przekazano również najnowsze wiadomości dotyczące implementacji tychże przepisów w prawie unijnym oraz na szczeblu państw członkowskich.

kk_psrp_brukselaCzęść spotkania była poświęcona projektowi PASCL (Peer Assessment of Student-Centred Learning), który prowadzi ESU. Przedstawiono obecny stan prac i ewaluację dotychczasowych działań. Projekt ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat skutków reform europejskich w zakresie uczenia się i nauczania oraz innowacyjnych dróg wprowadzania w życie zasad nauczania skoncentrowanego na studencie.

Przedstawiono również projekt IDEAS, prowadzony przez ESU. To działanie, mające zwiększyć zrozumienie środowiskowych, społecznych oraz politycznych czynników sukcesu w szkolnictwie wyższym. Wśród głównych zadań projektu znajduje się tworzenie otwartej i dostępnej listy inicjatyw (programów, projektów, wydarzeń), które zwiększają równość w dostępie, partycypacji w edukacji i możliwości ukończenia szkoły  wyższej.